wtorek, 14 maja 2013

Wpływ muzyki na nasze dziecko - czy warto?




Muzyka jest sztuką potrzebną ludziom, ponieważ przez nią i w niej tworzą oni swój świat przeżyć i wzruszeń wzbogacających życie. Muzyka wyostrza wrażliwość, rozwija wyobraźnię, uczy samodzielności myślenia oraz zaspokaja potrzebę ekspresji.

Skoro muzyka niesie za sobą tak wiele dobrych rzeczy, dlaczego nie mielibyśmy zapoznać z nią nasze dziecko? W jaki sposób możemy to zrobić? Czy rzeczywiście nam się to opłaca?


Niejedne badania dowodzą, że puszczanie dzieciom utworów muzycznych w pierwszych latach ich życia pozwala im skutecznie stymulować rozwój umysłu oraz zmysły. Nic dziwnego więc, że muzyka pozwala obudzić w dziecku jego wrodzone, aczkolwiek nie odkryte jeszcze talenty.
Jednak słuchanie muzyki to nie koniec sposobów na zapoznanie dziecka z tą formą kultury.
Najlepszym sposobem na wstawienie w życie naszego dziecka muzyki, jest podarowanie mu instrumentu muzycznego.

Każda babcia powtarza, że najlepszą zabawką dla jej dzieci były garnki i dwie łyżki, dzięki którym mogły stukać do woli w naczynia, odgrywając przy tym niejedną symfonię. To jest prawda, że od małego nasze pociechy dążą do tego, by w ich otoczeniu było jak najwięcej dźwięków, które one chcą poznać. Wygrywane na instrumentach melodie wpływają na rozwój półkuli mózgowych u naszego dziecka, pobudzają u niego zmysł artystyczny, poprawiają zręczność, refleks, słuch. Są możliwością odkrycia talentu, który kiedyś w życiu może stać się pasją naszego dziecka, a nawet jego zawodem. Dodatkowo instrumenty muzyczne uczą naszą pociechę skupienia oraz koncentracji, co przydaje się później w życiu, szczególnie w „szkolnej karierze”.

Jeżeli od małego przyzwyczaimy dziecko do muzyki, w przyszłości będzie mogło ono czerpać korzyści płynące z jej zasobów. Udowodnione jest, że np. powolna muzyka dostarcza mózgowi energii, uaktywnia pamięć, przyspiesza procesy związane z uczeniem się, pomaga pokonać zmęczenie.

Małe dziecko, choć jeszcze nie przeżywa w życiu tyle co dorosły człowiek, potrzebuje sposobu na wyładowanie energii, na jej ukazanie, odzwierciedlenie w naturze. Instrumenty muzyczne są na to sposobem, pomagają one w ekspresji emocji, w ich przedstawieniu. Udowodniono, że dzieci, które w ten sposób prezentują swoje emocje, są odporniejsze na agresje, sami jej nie okazują.

Psychologowie badają cały czas obszary pozytywnych działań muzyki. Już dzisiaj wiedzą oni, że dzieci, które w młodych latach miały kontakt z muzyką mają większe możliwości poznawcze w późniejszych latach.

Jak widać efekt i wpływ muzyki jest długotrwały, więc dajmy naszemu dziecku możliwość zapoznania się z nią. Postarajmy się aby miało ono możliwość rozwoju poprzez zabawę jaką będą niosły za sobą instrumenty muzyczne, czy też sama w sobie muzyka.

http://www.babycolibra.pl/

4 komentarze:

  1. Popieram! To ważne, żeby nasze dziecko słuchało muzyki (i to różnej) i uwrażliwiało się na nią. Dziwimy się, że ludzie mają problem z poczuciem rytmu, tańcem, albo śpiewem, a skąd mają mieć wyczucie muzyczne skoro nikt im muzyki nie puszczał w dzieciństwie? Pamiętajcie Mamy, że dobry słuch muzyczny jest wrodzony, ale może być też nabyty. Nie odbierajcie tych umiejętności swoim dzieciom:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma Pani zupełną rację. Gdyby śmy od początku oswajali nasze dzieci z muzyką, wpoiłaby się w nich muizykalność - a jak każdy wie, z muzyką lżej! :)

      Usuń
  2. Dziękujemy za komentarz!

    BC

    OdpowiedzUsuń
  3. My bardzo lubimy słuchać Mozarta dla Bobasa. Serdecznie polecam :)

    OdpowiedzUsuń